minulém, prvním díle našeho ...">
HernSvt.cz
  FREE HRY   ONLINE HRY   BAZAR   ROZHOVORY Hern Svt: esky slovensky
Shnte hru na PC,
Playstation, Xbox?
Kupte si hru
Vyhledvn her

FREE HRY
Akn hry

Strategick hry

Simultory

Film

Arkdov hry

Adventury

Erotick hry

Logick hry

Sportovn hry

Ostatn free hry
TOP 10 free her
1 3D Sex Villa - simulace sexu
2 Chcete být milionářem? – nejlepší z milionářů
3 Chcete být milionářem? - vyzkoušejte si vaše znalosti.
4 MHD Simulator 2007 - jaké to je být řidičem autobusu
5 TrackMania Nations Forever-Formulky jsou zpátky!
6 Helicopter Game – simulátor bojového vrtulníku.
7 Moorhuhn Winter Edition – na slepičky v zimě.
8 Scavenger Hunt: soutěž v hledání předmětů.
9 Ultimate Tank - osamělý tank v bojové akci.
10 PlayBoy 2004 - jak balit slečny
Homepage HernSvt.cz

Free Orion (free hra)

Free OrionFree OrionFree OrionFree Orion

V minulém, prvním díle našeho mini seriálu jsme se seznámili s hlavními klady, kterými disponují hry ze světa svobodného softwaru (licence jako GPL a jí podobné). Na hře NEXUIZ 2.0 jsme si také ukázali, že možnost konkurovat komerčním výtvorům nemusí zůstat jen u naší fantazie. Ačkoli je tvorba takových her mnohdy velmi nákladná, najdou se lidé (nadšenci) někdy i společnosti, kteří jsou schopni obětovat svůj volný čas a zanechat po sobě skvělá díla. Nečekejme ale, že takové hry uvidíme na masových billboardech, plakátech či televizních reklamách. Cílem těchto her totiž není naplnit nenasytné kapsy tzv. velkých marketingových vydavatelů/distributorů (jejich manažerů a právníků), ale přinést něco přímo lidem. To nejmenší, co můžeme z našich pozic udělat jako vděk za jejich snahu, je vyzkoušet jejich dílo a s jeho kvalitou pak seznámit své okolí. Proto jsem se také rozhodl seznamovat Vás v tomto mini seriálu postupně s produkty, jejichž kvalitu považuji za povšimnutí hodnou a konkurenční s komerčními kolegy.

Statut: freeware

Typ: strategie

Velikost: 50000 KB

Vrobce: Tyreth  Web

Zobrazen celkem: 8122

Zobrazen tento msc: 7138


Hodnocen oblbenosti (1790x):

0%   25%   50%   75%   100%  
64%

V dnešním díle tedy zůstaneme i nadále u tohoto tématu a seznámíme se hrou, která se právem honosí jménem Free Orion. Hra je šířena jako freeware, přičemž její veškeré zdrojové kódy jsou volně dostupné pod GPL a všechny artworky pak pod „creative commons“ licencí.

Tak, motivaci bychom měli za sebou a nyní se konečně dostáváme k vlastnímu obsahu hry :-) Free Orion je opravdovým klenotem pro milovníky strategických her. Jedná se totiž o dějovou vesmírnou strategii vytvořenou po vzoru populárního Master of Orion, který se dočkal několika pokračování. Pokud jste tedy nadšenci pro tento žánr, je hra určena právě pro Vás. Rád bych ale upozornil, že tak jako Master of Orion nebyl určen pro sváteční hráče, lze totéž říci i o této hře.

Free Orion se po pár letech vývoje k dnešnímu dni nachází ve verzi 0.3.1-RC4, nejde tedy ještě o úplně finální podobu hry. Nicméně navzdory této skutečnosti, hra působí dojmem kvalitního produktu již nyní (o čemž ostatně svědčí i rozsáhlý průvodce hrou).

Free Orion je možné hrát v samostatně nebo po síti přes multiplayer. Na počátku si můžete v možnostech nastavit parametry galaxie, kde bude vzkvétat Vaše impérium. Každá z Vámi okupovaných planet bude pochopitelně jiná, čemuž je potřeba přizpůsobit i individuální požadavky. Získáte tak území, o které se bude třeba pečlivě starat a vylepšovat. K tomu Vám budou nápomocny dovednosti, v nichž je možno se přes výzkum vycvičit. Patří sem zejména: vzdělání, růst, produkce, stavění, ekonomika. Každá z těchto částí pak zahrnuje rozsáhlý závislostní strom jednotlivých podsekcí (pro produkci sem např. patří: robotika, nanotechlogie atd.). Získané znalosti a zdroje lze pak použít pro další růst např. pro: populaci, migraci, vojenská technika, obrana, vesmírné lodě, další výzkum a technologie. Vzhledem k rozsahu celé hry zde není možné popsat všechny skvělé prvky, proto nezbývá než Vám hru doporučit si osobně vyzkoušet. Ovládání celé hry je do jisté míry intuitivní, zejména pak pro zkušené stratégy.

Pokud jste v tomto žánru nováčky, nebo si nebudete prostě jistí jak přesně hru zvládnout, pak doporučuji navštívit domovskou stránku projektu www.freeorion.org a pročíst manuál nebo rychlého průvodce hrou.

Hardwarové nároky
V porovnání s požadavky her dnešních dnů, nejsou následné nikterak tragické, pokud máte tedy hardware pár roků starý, hra Vám pojede bez problémů. Minimum: procesor 600MHz, operační paměť 128 MB a grafická karta s 3D akcelerací (no to snad už dnes mají všichni, že) tak aby se nám grafika v OpenGL prostředí mohla pěkně vykreslit. Doporučené rozlišení je 1024x768 a vyšší.

Softwarové nároky
Hra je dostupná jak pro uživatele Linuxu i Windows (třeba mít MS .NET 2.0), případně i Mac OS. Kdyby snad nastal případ, že nepoužíváte ani jeden výše zmíněný (ale nějaký obskurní :-), budete si zde muset hru překompilovat sami.

Velikost hry je přibližně 50 MB, což není málo, ale ani příliš mnoho na to, aby se hra nedala i českým internetem stáhnout. Jako kvalitní zdroj pro stažení nám opět poslouží známý portál pro svobodný software SourceForge.net.

Na závěr ještě pár slov o autorech samotných. Tak jak to už u větších projektů bývá, tak i zde je celá skupina tvůrců rozdělena na několik dílčích týmu (grafika, programování, návrh hry a zvuk), každý tým má pak svého hlavního vedoucího. Ti na stránkách hry vystupují sice jen pod svými přezdívkami, ale vězte jsou to také skuteční lidé :-) Pokud by Vás snad hra zaujala natolik, že byste se chtěli na jejím vývoji podílet, kontaktujte hlavního šéfa projektu zvaného "Tyreth" (viz kontakt na tvůrce v hlavičce).
 
[Zpt]


 
Nvody
Cheaty
Trainery
etiny
Wallpapery
Screenshoty
Obaly CD2005-13 Hern Svt (Kontakt)